wtorek, 6 sierpnia 2019

Tak z ciekawosci

obejrzalam dzisiaj kilka dzienników telewizyjnych, znaczy na róznych tutejszych programach, a szczególnie na TV PiS. Bo ciekawilo mnie, kto i w jaki sposób wspomni o rocznicy zrzucenia na Hiroszime Little Boy.

Niemiecka TV nie zapomniala, nawet nasz regionalny program dolnosaksonski, ale to i nie dziwne, skoro Hanower jest miastem partnerskim Hiroszimy. Punkt 8.15 zabil dzwon w kosciele na rynku.

TV PiS niestety popisala sie jedynie biadoleniem na Youtube o jakiegos biskupa czy arcy, którego to homilie Youtube najpierw usunelo, potem znowu wstawilo, narzekaniem na zydowskie lobby w USA, i ustawe 44iles tam, dotyczaca zwrotu zydowskiego mienia, i oczywiscie wypialo peany na czesc milosciwie panujacego prezydenta, jaki to madry i zgrabny.
Acha, o egzekucji pod kosciolem na Woli tez wspomniano, w 1944, ale ani slowa o Hiroszimie.

Dla mnie czyste politykum, no bo jak to tak niefajnie o najlepszym przyjacielu Amerykancu w takim kontekscie wspomniec?

Jakos tak sie zeszlo, ze akurat czytam ksiazke Edyty Morris "Kwiaty Hiroszimy", która to zgarnelam z publicznej pólki w galerii w Hameln, gdy bylam tam ostatnio z moja kuzynka na polataniu po sklepach.


Ksiazka ma niezwykly klimat, poprzez niezwykly styl- powiedzialabym, japonski, badz tez okazanie w nim japonskiego sposobu na zycie. Co mnie w lekturze niezmiernie zachwyca, jest okazywanie radosci z malych i malenkich rzeczy, i ze tak wiele codziennych spraw mozna celebrowac, robiac z nich niezwykle przezycie. Polecam! 

10 komentarzy:

  1. Masz rację. To był jeden zrzut bomby na Hiroszimę i jeden na Nagasaki i straszna śmierć milionów ludzi tuż po nalocie i później na skutek napromieniowania. I cisza.
    A książkę będę się starała wypożyczyć. Serdecznie Cię pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sqrwialy bandycki kraj, jako jedyny uzyl broni atomowej przeciwko ludziom, czym w moich oczach zasluzyl sobie na najgorsze kary, a pozostal bezkarny. Mam jednak nadzieje, ze ta karma do nich powroci w taki czy inny sposob.
    I czego Ty wymagasz od katolickich talibow z Polski?

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja nawet zaczynam wątpić w to, że ktokolwiek z tej partii wie o tym fakcie. Bo niby skąd mają wiedzieć? Primo- to było dawno, secundo- daleko od Polski, tertio- Japonia to nie jest kraj katolicki, więc ksiądz na kazaniach o nim nie wspomina.Ameryka jakoś nigdy nie była przeze mnie hołubiona - wbrew temu co lansuje wcale nie jest oazą demokracji i wzorem dla innych państw. I nigdy nie marzyłam by tam wyjechać, mieszkać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Masz rację- takie rocznice powinno się nagłaśniać ZAWSZE i WSZĘDZIE, żeby przypominać, jak okrutna i bezwzględna może być wojna.

    OdpowiedzUsuń
  5. W TVN mówili o tym w krótkim reportażu we Faktach!
    Reżimówka nic nie powie bo przecież musi się podlizać amerykanskiemu prezydentowi!

    OdpowiedzUsuń
  6. Nic nie zrobimy, mówią co chcą i kiedy chcą i o kim chcą, generalnie to patrzymy na wiadomości TV Polsat, tam jest zawsze inny przekaz i bardziej obiektywny.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wielka szkoda, bo bardzo mało o tym mówili... Pozdrawiam! ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. We wloskich wiadomosciach dosc obszernie o tym mowili, chociaz zazwyczaj niewiele podaja wiadomosci ze swiata.
    Poskich wiadomosci nie ogladam juz od dawna mimio, ze mam tv Polonia bo to gorsze niz za komuny. Na szczescie jest internet puki co dosc obiektywny.

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie powinno się zapominać, przeciwnie, pokazywać do czego prowadzi ludzka głupota, małość i żądza władzy. Ku przestrodze!

    OdpowiedzUsuń
  10. Uważam, ze ta wlasnie rocznica powinna miec co roku szczegolne miejsce we wszystkich wspomnieniach politycznych. No cóż. Dzisiaj rocznica zrzucenia Fat Man w Nagasaki.

    OdpowiedzUsuń